Хемороидите са тъканни образувания в аналния канал, които участват в регулацията на изхождането. Състоят се от кръвоносни съдове и съединителна тъкан. Това са анатомични образувания, които са налични при отсъствието на какъвто и да било патологичен процес, т.е. това са нормални структури на аналния канал. За хемороиди, обаче, най-често се говори, когато тези структури се възпалят и е налице дискомфорт, в една или друга степен.
За развитието на хемороидите са от значение и голям брой външни фактори – продължителен запек или диария, недостатъчен прием на фибри с храната, увеличаване на налягането в коремната кухина, съдови изменения или аномалии в областта на правото черво, затлъстяване, продължително седене, бременност и др.
Възможни причини за появата на хемороиди
Най-предразположени към образуване на хемороиди са хората на възраст 45-65 години, но те могат да засегнат и по-млади хора, често без обяснение.
Причини, увеличаващи риска, без значение от пола или възрастта:
Проблеми с движението на червата
Това са най-честите причини и се изразяват в хроничен запек или диария, както и напрежение по време на изхождане. Тези фактори могат да повлияят на кръвоносните съдове, разположени в така наречената хемороидна възглавница. Това е вътрешна структура на аналния канал, съставена от съединителни тъкани, гладки мускули и кръвоносни съдове, известни като синусоиди.
Фактори, свързани с начина на живот
Има и определени навици (или липсата на такива) в начина на живот, които могат да увеличат риска на човек както пряко, така и косвено, за развитие на хемороиди.
Най-честите сред тях са:
Дехидратация
Пиенето на по-малко от осем чаши вода на ден (приблизително 2 л) може да допринесе за запек и следователно – за развитие на хемороиди. Защо и от колко вода се нуждае всеки човек, можете да разберете в статията Колко вода трябва да пием всеки ден и какви са ползите от нея.
Диета с ниско съдържание на фибри
Диетичните фибри са от съществено значение за здравето на храносмилателната система, а много хора не приемат достатъчно от тях. Диетите с ниско съдържание на фибри (с по-малко от 25 до 30 г фибри на ден) могат също значително да увеличат риска от запек. За разлика от това, увеличеният прием на неразтворими фибри може да помогне за възстановяване на нормалната функция на червата.
Липса на физическа активност
Физическото бездействие и липсата на редовни тренировки могат да причинят обща загуба на мускулен тонус, включително на ректалните мускули. Като същевременно това засяга стомашно-чревната подвижност, което често води до редуващи се пристъпи на диария и запек.
Медицински състояния
Хемороидите често са придружаващ симптом при много здравословни състояния – някои сериозни, други не толкова. Те включват:
Анално нараняване – от всякакъв тип.
Асцит – натрупване на течност в коремната кухина, често се наблюдава при напреднало чернодробно заболяване.
Възпалителни заболявания на червата – като болестта на Крон и улцерозен колит (възпаление и язви на лигавицата на дебелото черво, които засягат и ректума).
Затлъстяване – голямата обиколка и тегло на корема поставя стрес върху мускулите на тазовото дъно и от своя страна – върху хемороидната възглавница.
Тъй като много от тези състояния са сериозни и/или лечими, важно е да не се пренебрегват хемороиди, които се влошават или нямат подобрение.
Бременност – хемороидите са често срещано явление и в последните седмици на бременност. Натискът, упражняван от теглото на бебето, може да допринесе за тяхното развитие. Както и хормоналните промени, които могат да причинят прекомерно подуване на кръвоносните съдове. Родилните контракции също могат да доведат до развитие на хемороиди след раждането.
Необходимо е да посетите лекар, ако кървенето е постоянно и е придружено от коремна болка, кървави изпражнения и необяснима загуба на тегло.
Генетична предразположеност
Генетиката също може да играе роля в развитието на хемороиди. Такъв пример е наследствено разстройство, при което липсата на колаген може да доведе до увреждане на тъканите на тазовото дъно. Хемороидите са често срещан симптом на това състояние и понякога могат да предвещават по-сериозно усложнение, като ректален пролапс. Ако ваши близки роднини страдат от хемороиди, шансът и вие да ги развиете също е голям.
Преди да преминете към лечение, трябва да сте сигурни, че страдате от хемороиди. Външните хемороиди са видими, но диагностицирането на вътрешните може да включва изследване на аналния канал и ректума. Тъй като вътрешните хемороиди често са твърде меки, за да се усетят по време на ректален преглед, лекар може да изследва долната част на дебелото черво и ректума. Това става с уред – аноскоп, проктоскоп или сигмоидоскоп. Понякога се налага и колоноскопия – изследване на цялото дебело черво.
При потвърдена диагноза вече имате няколко начина за действие, в зависимост от състоянието.
Видове домашен лек за хемероиди:
Леките форми на хемороиди обикновено изчезват сами след няколко седмици. Въпреки това те могат да причинят лек до тежък дискомфорт. Домашните средства могат да облекчат симптомите и да ускорят процеса на оздравяване. Най-популярни са следните:
Алое вера
Гелът от алое вера е използван като лек за хемороиди и различни кожни заболявания от векове. Смята се, че има противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за намаляване на дразненето. Освен това е напълно безопасен за локално приложение. Можете да го съберете директно от листата на растението.
Имайте предвид обаче, че някои хора са алергични към алое вера, особено тези, които са алергични към чесън или лук. Проверете за алергична реакция, като втриете малко количество върху предмишницата. Изчакайте 24 до 48 часа. Ако не се получи реакция, можете да нанесете на болезнената част.
Лек за хемороиди с кокосово масло
Можете да приемате кокосово масло вътрешно или да го прилагате външно. И двата метода могат ефективно да повлияят вашите симптоми. Можете също да добавите около 100 мл кокосово масло към вашата вана. Топлата вода и маслото ще успокоят и могат да помогнат за свиване на хемороидите.
Като допълнителна полза, кокосовото масло ще направи и кожата ви копринено мека. Голямо предимство е също, че кокосовото масло е безопасно за бременни жени за лечение на хемороиди, както локално, така и външно.
Внимание! Ако вашите хемороиди са причинени от диария, не използвайте кокосово масло, тъй като то може да влоши диарията и съответно – хемороидите.
Топла вана с английска сол
Топлите вани могат да са ефективен лек за хемороиди, като помагат за успокояване на дразненето им. Можете да използвате вана за сядане или да вземете вана за цялото тяло. Добавянето на английска сол (магнезиев сулфат) към ваната може да осигури допълнително облекчение.
Студени компреси
Прилагайте пакети с лед или студени компреси върху ануса, за да облекчите подуването за 15 минути. При големи и болезнени хемороиди това може да бъде изключително ефективно лечение. Винаги увивайте леда в кърпа или хартия и никога не нанасяйте нещо замразено директно върху кожата.
Носете широки, памучни дрехи
Особено важно е да замените синтетичните материи с памучно бельо. Това може да помогне за поддържане на аналната област чиста, суха и потенциално да намали симптомите. Избягвайте да използвате ароматизирани препарати или омекотители, за да избегнете дразненето.
Промени в начина на живот при лечение на хемороиди
Както вече споменахме, начинът на живот може да окаже влияние върху това дали ще развиете хемороиди.
Ето кои неща трябва да промените, за да намалите риска от появата на това неприятно състояние:
Богатото на фибри меню като лек за хемороиди
Фибрите са съществена част от всяка здравословна диета, но също така могат да ви помогнат и за лечение на хемороиди. Те омекотяват изпражненията и намаляват шанса за напрежение при дефекация. Можете да си ги осигурите чрез плодове, зеленчуци или добавки.
Избягвайте продължителното седене
Ако седите прекалено много време, без да се движите, това може да окаже твърде голям натиск върху хемороидите и да влоши състоянието. При продължително седене в колата, зад бюрото, в тоалетната не забравяйте да се раздвижвате на всеки час.
Ефективен лек за хемороиди – редовни тренировки
Движението е полезно, както за ума, така и за тялото, включително за вените. Редовната тренировка може да ви помогне да управлявате хемороидите по няколко начина – да регулира запека, да контролира теглото, да ви предпази от всекидневното обездвижване в офиса.
Лекарства за хемороиди
Разбира се, когато нито домашният лек за хемороиди, нито промените в навиците помагат, може да се наложи употреба на определени медикаменти. Облекчаващите болката лекарства като ацетаминофен, ибупрофен и аспирин могат да помогнат при симптоми на хемороиди.
Можете също да изберете от различни кремове, мехлеми и лечебни компреси без рецепта. Те съдържат лекарства като лидокаин за обезболяване на мястото, хидрокортизон или хамамелис – за да се намали подуването и сърбежа.
Всеки фармацевт ще ви насочи към правилното средство за вашия случай. Ако обаче тези лекарства не помогнат, може да се наложи консултация с лекар. Той може да предпише по-силни медикаменти или да ви насочи към последващи действия.
Кога е необходима операция?
Хирургичните интервенции наистина са крайна мярка, но при големи вътрешни хемороиди или изключително неудобни външни хемороиди специалист може да препоръча операция.
Има две основни техники:
Хемороидектомия – най-ефективната техника за напълно премахване на хемороидите. При нея обаче възстановяването е болезнено и може да отнеме няколко седмици.
Телбодиране на хемороиди – тази техника намалява притока на кръв към вътрешните хемороиди и премества пролабиращата тъкан на мястото й. Възстановяването е по-лесно, но има по-голям шанс хемороидите да се върнат.
По-новите процедури използват по-малко инвазивни техники за идентифициране и прекъсване на кръвоснабдяването на проблемните тъкани. Възможно е препоръчването и на коагулация или каутеризация. При тях чрез електрическа сонда, лазер или инфрачервена светлина се прави мъничко изгаряне, за да премахне тъканта и безболезнено да запечата края на хемороида, като го накара да се затвори и свие. Това работи най-добре при пролапсирали (когато има издатина извън ректума) хемороиди.
Хемороидите са тъканни образувания в аналния канал, които участват в регулацията на изхождането. Състоят се от кръвоносни съдове и съединителна тъкан. Това са анатомични образувания, които са налични при отсъствието на какъвто и да било патологичен процес, т.е. това са нормални структури на аналния канал. За хемороиди, обаче, най-често се говори, когато тези структури се възпалят и е налице дискомфорт, в една или друга степен.
За развитието на хемороидите са от значение и голям брой външни фактори – продължителен запек или диария, недостатъчен прием на фибри с храната, увеличаване на налягането в коремната кухина, съдови изменения или аномалии в областта на правото черво, затлъстяване, продължително седене, бременност и др.
Възможни причини за появата на хемороиди
Най-предразположени към образуване на хемороиди са хората на възраст 45-65 години, но те могат да засегнат и по-млади хора, често без обяснение.
Причини, увеличаващи риска, без значение от пола или възрастта:
Проблеми с движението на червата
Това са най-честите причини и се изразяват в хроничен запек или диария, както и напрежение по време на изхождане. Тези фактори могат да повлияят на кръвоносните съдове, разположени в така наречената хемороидна възглавница. Това е вътрешна структура на аналния канал, съставена от съединителни тъкани, гладки мускули и кръвоносни съдове, известни като синусоиди.
Фактори, свързани с начина на живот
Има и определени навици (или липсата на такива) в начина на живот, които могат да увеличат риска на човек както пряко, така и косвено, за развитие на хемороиди.
Най-честите сред тях са:
Дехидратация
Пиенето на по-малко от осем чаши вода на ден (приблизително 2 л) може да допринесе за запек и следователно – за развитие на хемороиди. Защо и от колко вода се нуждае всеки човек, можете да разберете в статията Колко вода трябва да пием всеки ден и какви са ползите от нея.
Диета с ниско съдържание на фибри
Диетичните фибри са от съществено значение за здравето на храносмилателната система, а много хора не приемат достатъчно от тях. Диетите с ниско съдържание на фибри (с по-малко от 25 до 30 г фибри на ден) могат също значително да увеличат риска от запек. За разлика от това, увеличеният прием на неразтворими фибри може да помогне за възстановяване на нормалната функция на червата.
Липса на физическа активност
Физическото бездействие и липсата на редовни тренировки могат да причинят обща загуба на мускулен тонус, включително на ректалните мускули. Като същевременно това засяга стомашно-чревната подвижност, което често води до редуващи се пристъпи на диария и запек.
Медицински състояния
Хемороидите често са придружаващ симптом при много здравословни състояния – някои сериозни, други не толкова. Те включват:
Анално нараняване – от всякакъв тип.
Асцит – натрупване на течност в коремната кухина, често се наблюдава при напреднало чернодробно заболяване.
Възпалителни заболявания на червата – като болестта на Крон и улцерозен колит (възпаление и язви на лигавицата на дебелото черво, които засягат и ректума).
Затлъстяване – голямата обиколка и тегло на корема поставя стрес върху мускулите на тазовото дъно и от своя страна – върху хемороидната възглавница.
Тъй като много от тези състояния са сериозни и/или лечими, важно е да не се пренебрегват хемороиди, които се влошават или нямат подобрение.
Бременност – хемороидите са често срещано явление и в последните седмици на бременност. Натискът, упражняван от теглото на бебето, може да допринесе за тяхното развитие. Както и хормоналните промени, които могат да причинят прекомерно подуване на кръвоносните съдове. Родилните контракции също могат да доведат до развитие на хемороиди след раждането.
Необходимо е да посетите лекар, ако кървенето е постоянно и е придружено от коремна болка, кървави изпражнения и необяснима загуба на тегло.
Генетична предразположеност
Генетиката също може да играе роля в развитието на хемороиди. Такъв пример е наследствено разстройство, при което липсата на колаген може да доведе до увреждане на тъканите на тазовото дъно. Хемороидите са често срещан симптом на това състояние и понякога могат да предвещават по-сериозно усложнение, като ректален пролапс. Ако ваши близки роднини страдат от хемороиди, шансът и вие да ги развиете също е голям.
Лечение на хемороиди
Преди да преминете към лечение, трябва да сте сигурни, че страдате от хемороиди. Външните хемороиди са видими, но диагностицирането на вътрешните може да включва изследване на аналния канал и ректума. Тъй като вътрешните хемороиди често са твърде меки, за да се усетят по време на ректален преглед, лекар може да изследва долната част на дебелото черво и ректума. Това става с уред – аноскоп, проктоскоп или сигмоидоскоп. Понякога се налага и колоноскопия – изследване на цялото дебело черво.
При потвърдена диагноза вече имате няколко начина за действие, в зависимост от състоянието.
Видове домашен лек за хемероиди:
Леките форми на хемороиди обикновено изчезват сами след няколко седмици. Въпреки това те могат да причинят лек до тежък дискомфорт. Домашните средства могат да облекчат симптомите и да ускорят процеса на оздравяване. Най-популярни са следните:
Алое вера
Гелът от алое вера е използван като лек за хемороиди и различни кожни заболявания от векове. Смята се, че има противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за намаляване на дразненето. Освен това е напълно безопасен за локално приложение. Можете да го съберете директно от листата на растението.
Имайте предвид обаче, че някои хора са алергични към алое вера, особено тези, които са алергични към чесън или лук. Проверете за алергична реакция, като втриете малко количество върху предмишницата. Изчакайте 24 до 48 часа. Ако не се получи реакция, можете да нанесете на болезнената част.
Лек за хемороиди с кокосово масло
Можете да приемате кокосово масло вътрешно или да го прилагате външно. И двата метода могат ефективно да повлияят вашите симптоми. Можете също да добавите около 100 мл кокосово масло към вашата вана. Топлата вода и маслото ще успокоят и могат да помогнат за свиване на хемороидите.
Като допълнителна полза, кокосовото масло ще направи и кожата ви копринено мека. Голямо предимство е също, че кокосовото масло е безопасно за бременни жени за лечение на хемороиди, както локално, така и външно.
Внимание! Ако вашите хемороиди са причинени от диария, не използвайте кокосово масло, тъй като то може да влоши диарията и съответно – хемороидите.
Топла вана с английска сол
Топлите вани могат да са ефективен лек за хемороиди, като помагат за успокояване на дразненето им. Можете да използвате вана за сядане или да вземете вана за цялото тяло. Добавянето на английска сол (магнезиев сулфат) към ваната може да осигури допълнително облекчение.
Студени компреси
Прилагайте пакети с лед или студени компреси върху ануса, за да облекчите подуването за 15 минути. При големи и болезнени хемороиди това може да бъде изключително ефективно лечение. Винаги увивайте леда в кърпа или хартия и никога не нанасяйте нещо замразено директно върху кожата.
Носете широки, памучни дрехи
Особено важно е да замените синтетичните материи с памучно бельо. Това може да помогне за поддържане на аналната област чиста, суха и потенциално да намали симптомите. Избягвайте да използвате ароматизирани препарати или омекотители, за да избегнете дразненето.
Промени в начина на живот при лечение на хемороиди
Както вече споменахме, начинът на живот може да окаже влияние върху това дали ще развиете хемороиди.
Ето кои неща трябва да промените, за да намалите риска от появата на това неприятно състояние:
Богатото на фибри меню като лек за хемороиди
Фибрите са съществена част от всяка здравословна диета, но също така могат да ви помогнат и за лечение на хемороиди. Те омекотяват изпражненията и намаляват шанса за напрежение при дефекация. Можете да си ги осигурите чрез плодове, зеленчуци или добавки.
Избягвайте продължителното седене
Ако седите прекалено много време, без да се движите, това може да окаже твърде голям натиск върху хемороидите и да влоши състоянието. При продължително седене в колата, зад бюрото, в тоалетната не забравяйте да се раздвижвате на всеки час.
Ефективен лек за хемороиди – редовни тренировки
Движението е полезно, както за ума, така и за тялото, включително за вените. Редовната тренировка може да ви помогне да управлявате хемороидите по няколко начина – да регулира запека, да контролира теглото, да ви предпази от всекидневното обездвижване в офиса.
Лекарства за хемороиди
Разбира се, когато нито домашният лек за хемороиди, нито промените в навиците помагат, може да се наложи употреба на определени медикаменти. Облекчаващите болката лекарства като ацетаминофен, ибупрофен и аспирин могат да помогнат при симптоми на хемороиди.
Можете също да изберете от различни кремове, мехлеми и лечебни компреси без рецепта. Те съдържат лекарства като лидокаин за обезболяване на мястото, хидрокортизон или хамамелис – за да се намали подуването и сърбежа.
Всеки фармацевт ще ви насочи към правилното средство за вашия случай. Ако обаче тези лекарства не помогнат, може да се наложи консултация с лекар. Той може да предпише по-силни медикаменти или да ви насочи към последващи действия.
Кога е необходима операция?
Хирургичните интервенции наистина са крайна мярка, но при големи вътрешни хемороиди или изключително неудобни външни хемороиди специалист може да препоръча операция.
Има две основни техники:
Хемороидектомия – най-ефективната техника за напълно премахване на хемороидите. При нея обаче възстановяването е болезнено и може да отнеме няколко седмици.
Телбодиране на хемороиди – тази техника намалява притока на кръв към вътрешните хемороиди и премества пролабиращата тъкан на мястото й. Възстановяването е по-лесно, но има по-голям шанс хемороидите да се върнат.
По-новите процедури използват по-малко инвазивни техники за идентифициране и прекъсване на кръвоснабдяването на проблемните тъкани. Възможно е препоръчването и на коагулация или каутеризация. При тях чрез електрическа сонда, лазер или инфрачервена светлина се прави мъничко изгаряне, за да премахне тъканта и безболезнено да запечата края на хемороида, като го накара да се затвори и свие. Това работи най-добре при пролапсирали (когато има издатина извън ректума) хемороиди.